Konsulat Honorowy Kazachstanu w Katowicach

Publikacje o Kazachstanie:

Kazachstan_Odkryj_w_sobie_koczowniczą_duszę.pdf

Kazachstan_Brama_Eurazji.pdf

Newsletter_Kazachstan_02.06.2021.pdf

Zapraszamy Państwa do lektury interesującego tekstu o Kazachstanie.

Dane geograficzne

Republika Kazachstanu – państwo leżące częściowo w Azji Środkowej i częściowo w Europie Wschodniej, powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z Chińską Republiką Ludową, z Kirgistanem, z Turkmenistanem, z Uzbekistanem i z Federacją Rosyjską – najdłuższa ciągła granica lądowa na świecie. Ogólna długość granic Kazachstanu wynosi prawie 12,2 tysięcy kilometrów. Ze względu na wielkość obszaru Kazachstan zajmuje dziewiątą pozycję w świecie, po Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Indii i Australii.

Kazachstan jest największym krajem na świecie, który nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Większość terytorium kraju stanowią pustynie – 44% i półpustynie – 14%. Stepy zajmują 26% powierzchni Kazachstanu, lasy – 5,5%. W kraju jest 8,5 tys. rzek, 48 tysięcy dużych i małych jezior (największe z jezior to Balkhash, Zajsan i Alakol. Północno-wschodnia część Morza Kaspijskiego należy do Republiki Kazachstanu. Morze Aralskie jest podzielone między Kazachstanem i Uzbekistanem. Oddalenie od oceanu determinuje ostry kontynentalny klimat kraju.


Powierzchnia całkowita: 2 724 900 km² (9. na świecie pod względem wielkości powierzchni).

Ustrój polityczny: Republika Kazachstanu jest państwem demokratycznym i świeckim z systemem socjalnym. Kazachstan jest państwem unitarnym z prezydentem na czele.

Stolica: Nur-Sułtan (dawna nazwa Astana została zmieniona 23 marca 2019 roku).

Największymi ośrodkami ekonomicznymi w państwie są miasta: stolica państwa Nur-Sułtan liczba ludności którego stanowi – 1 054 481 osób, Ałmaty – 1 828 325 osób, Karagandy – 499 662 osób, Atyrau – 333 346 osób, Oskemen – 342 422 osób oraz Szymkent – 980 628 osób. (dane na rok 2018 г. na podstawie www.taldau.stat.gov.kz).

Religia: dominującą religią jest islam (ponad 70 % ludności), ponad 20% ludności to chrześcijanie, około 0,1 % buddyści, około 0,2% – przedstawicieli innych religii, w tym wyznawcy judaizmu, około 3% ateiści.

Liczba ludności Kazachstanu stanowi niecałe 18 mln osób. Obecnie w Kazachstan zamieszkuje przedstawiciele ponad 130 narodowości i grup etnicznych. Struktura etniczna społeczeństwa to – Kazachowie, Rosjanie, Uzbecy, Ukraińcy, Ujgurzy, Tatarzy, Niemcy, Polacy i inne.

Wielokulturowość: W Kazachstanie funkcjonuję jedyny w swoim rodzaju organ doradczy – Zgromadzenie Narodów Kazachstanu zrzeszające 382 przedstawicieli różnych narodowości i wyznań. W stolicy Nur-Sułtan regularnie odbywają się Zjazdy liderów światowych religii. Kazachstan dziś jest światowym centrum dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego, pomostem dla dialogu i interakcji między Wschodem a Zachodem, islamem i chrześcijaństwem.

Językiem oficjalnym jest kazaski, jednocześnie, bardzo wysoka jest pozycja języka rosyjskiego, używanego w powszechnej komunikacji. Od 2025 roku Kazachstan przechodzi na alfabet łaciński. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem alfabetu do języka kazachskiego.

PKB (2018) całkowite – 170, 5 mld dolarów (dane na podstawie www.parp.gov.pl.).

Waluta: tieńgie, 1 tieńgie = 100 tiyinów, została wprowadzona 15 listopada 1993 roku.

Klimat kraju jest wybitnie kontynentalny: surowe zimy i upalne lata.

Świętami państwowymi są: 1-2 stycznia (Nowy Rok), 8 marca (Międzynarodowy Dzień Kobiet), 22 marca (Nauryz—Święto Wiosny), 1 maja (Święto Jedności Narodów Kazachstanu), 7 maja (Dzień Obrońcy Ojczyzny), 9 maja (Dzień Zwycięstwa), 6 lipca (Dzień Stolicy), 30 sierpnia (Dzień Konstytucji), 25 października (Dzień Republiki), 1 grudnia (Dzień Pierwszego Prezydenta), 16 grudnia (Dzień Niepodległości).

Kod telefoniczny: +77

Strefa czasowa: UTC +5 do +6
Domena internetowa: kz

Stosunki międzynarodowe:

Kazachstan należy do licznych organizacji międzynarodowych wśród których są:

  • ONZ – Organizacja Narodów Zjednoczonych. Obecnie w Kazachstanie znajduję się 15 przedstawicielstw ONZ.
  • OBWE – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
  • WTO – Światowa Organizacja Handlu
  • SzOS – Szanghajska Organizacja Współpracy
  • OWI – Organizacja Współpracy Islamskiej
  • WNP – Wspólnota Niepodległych Państw
  • EUG – Euroazjatycka Unia Gospodarcza oraz inne.

Kazachstan jest również uznanym liderem w globalnym ruchu antynuklearnym.


Zasoby naturalne Kazachstanu

W Kazachstanie znajduje się wiele użytecznych minerałów. W Kazachstanie występuje aż 99 ze 105 pierwiastków chemicznych znajdujących się na Tablicy Mendelejewa. Baza zasobów mineralnych kraju składa się z ponad 5 tysięcy złóż.

Kazachstan zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości posiadanych złóż cynku, wolframu i barytu, drugie pod względem rezerw srebra, ołowiu i chromitów, pod względem posiadanych rezerw miedzi i fluorytu, czwarte pod względem złóż molibdenu, szóste pod względem złota. (dane na podstawie www.akorda.kz.).

Kazachstan ma również znaczne zasoby ropy i gazu (9 miejsce na świecie pod względem potwierdzonych zasobów ropy), które są skoncentrowane w regionach zachodnich. Ponadto republika zajmuje 8 miejsce pod względem rezerw węgla i 2 miejsce pod względem rezerw uranu. (dane na podstawie www.akorda.kz.).

Kazachstan jest jednym z dziesięciu wiodących światowych eksporterów zbóż i jednym z liderów w eksporcie mąki. 70% gruntów ornych na północy zajmują zboża i uprawy przemysłowe – pszenica, jęczmień, proso. Na południu kraju uprawia się ryż, bawełnę i tytoń. Kazachstan słynie również z sadów, winnic i dyni. Jednym z wiodących obszarów rolnictwa jest hodowla zwierząt. (dane na podstawie www.akorda.kz.).

Głównymi towarami eksportowymi są produkty przemysłu wydobywczego, energetycznego, metalurgicznego i chemicznego, a także przemysłu zbożowego. Głównymi partnerami handlowymi republiki są Rosja, Chiny, kraje Europy i WNP (dane na podstawie www.akorda.kz.).


Turystyka

Kazachstan jako kierunek turystyczny wzbudza coraz większe zainteresowanie na całym świecie. Turysta znajdzie tutaj rozrywkę ze wszystkich sześciu kontynentów: podróże do zabytków i pozostałości starożytnych cywilizacji, relaksujące wakacje w ośrodku, rajdy na pustyni i wydmy, narciarstwo w międzynarodowych ośrodkach górskich lub wędrówki po górach latem. Kazachstan jest krajem kontrastów i ma znaczny potencjał rozwoju prawie wszystkich rodzajów turystyki: od ekologicznej po biznesową.

Od 2017 roku podróżowanie między Polską, a Kazachstanem stało o wiele łatwiejsze. Zniesiono wymóg posiadania wiz przez obywateli RP przyjeżdzających w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 30 dni pobytu. Polskie linie Lotnicze LOT otworzyły regularne połączenia na trasie Warszawa-Nur-Sułtan, które realizowane kilka razy w tygodniu.