Konsulat Honorowy Kazachstanu w Katowicach

Wieczór Kazachstanu w Katowicach – relacja

4 lipca Klubokawiarnię Strefa Centralna w Katowicach wypełnił klimat Azji Centralnej. „Wieczór Kazachstanu”, zorganizowany w ramach Festiwalu Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków”, przybliżył uczestnikom wielki i daleki kraj bezkresnych stepów, pustyń, krystalicznych jezior i rozległych pasm górskich.

Zgromadzeni podziwiali niezwykłe zjawiska natury Kazachstanu w tym: ukształtowany 12 mln temu, w pobliżu gór Tienszan kanion rzeki Czaryn, wielobarwne góry Aktau i słynne śpiewające wydmy, a także zajmujący 250 mln hektarów stepu i jezior Rezerwat Korgalżyn zamieszkały przez flamingi karmazynowe, uważany za kazachską Szwajcarię – Burabaj, zwaną księżycem na ziemi – dolinę Bozżyra i wiele innych.

Barwną opowieść prowadzącej Dinary Ismailovej-Karacsony, pokazy zdjęć i filmów przeplatały się z występami artystów z Kazachstanu.

Ułan Abdiomar grą na dombrze opowiedział pradawne legendy kazachskich stepów. Anel Orazały zaprezentowała tradycyjny taniec szaszu, a Aliya Appassova zaskoczyła wszystkich wykonaniem utworu: „Szła dzieweczka do laseczka” w języku kazachskim. Jak się okazuje przywieziony przez Polaków utwór jest wykonywany przez Kazachów od kilkudziesięciu lat. Poza tym zgromadzeni dowiedzieli się dlaczego jurta jest okrągła i że w rozległym, wielokulturowym Kazachstanie pokojowo współistnieją przedstawiciele ponad 100 różnych narodowości i wyznań.

– Kazachstan to 9 pod względem wielkości państwo na świecie. Łączna długość jego granic wynosi 12 187 kilometrów- oznacza to, że dystans z jednego krańca na drugi wynosi tyle, co droga z Londynu do Stambułu. To przede wszystkim wspaniały kraj niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Wieczór Kazachstanu miał na celu rozbudzenie apetytu na podróże w tym kierunku i wiem, że się udało – podsumowuje Artur Nizioł Konsul Honorowy Kazachstanu w Katowicach inicjator i współorganizator wydarzania.

Organizatorem Wieczoru Kazachstanu było Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Konsulat Honorowy Republiki Kazachstanu w Katowicach. Sponsorem Uniserv S.A. Impreza odbyła się pod patronatem medialnym Gazety Wyborczej Katowice oraz Polskiego Radia Katowice.